Başarı

Biriciksiniz ve Özel Yetenekleriniz var!

Kasım 30, 2011

Maalesef birçok insan kendisinin en kötü eleştirmenidir. İçimizde bizi sürekli yargılayan, eleştiren, karşılaştıran ve her yaptığımızı küçümseyen bir diyalog sürüp gitmekte. Bunun farkında olduğumuz nadir anların dışında çoğu zaman otomatik olarak böyle düşünme eğiliminde oluyoruz. Çoğu zaman bu kendimizle ilgili tek ses oluyor ve bunun tamamen normal olduğunu düşünüyoruz. Doğduğumuz andan 6-7 yaşına kadar, etrafımızda gördüğümüz ve duyduğumuz her şeyi özümseyen bir kayıt makinesi veya beyaz sayfa gibi oluyoruz. Bu yaştan sonra ise kendi fikirlerimiz olmaya başlıyor ve kendi bilinçli düşünme sürecimiz başlıyor. Ama durumlara nasıl tepki verdiğimiz ise ilk 7 yılımızda çoktan belirlenmiş oluyor ve bu sürede edindiklerimiz, bilinçaltımıza dahil olan bir inanç sistemi haline geliyor. Hangi ortamda yetiştiğimiz ne kadar başarılı ya da başarısız olduğumuzu etkiliyor. İyi haber ise beyinlerimizi yeniden programlamamızı sağlayacak yollar keşfediyoruz ve artık birçok uzman bilinçaltımızda derin kök salmış inanç sistemlerini değiştirmek için bilinci nasıl devre dışı bırakabileceğimizi öğretiyor.

Tüm bunlardan bahsediyorum çünkü hepimizin üstünde çalışmamız gereken kendimize özgü yeteneklerimizin olduğunu anlamaya ihtiyacımız var. Ve çoğu zaman biz kendimizin en acımasız eleştirmeni olduğumuzdan bu özel yetenekleri keşfetmekte zorlanıyoruz. Yeteneklerinizi tanımaya başladığınızda, içinizdeki eleştirel sesin farkında olun ve onu sakinleştirin. Neden gerçekten burada olduğunuzu ve neye katkı sağlamak dünyaya geldiğinizi anlamayı hak ediyorsunuz. Size özel yeteneği keşfetmek de bu sürecin bir parçası.

Bu yetenekler sizin çok doğal olarak iyi yaptığınız şeylerdir. Onlar sizin bir parçanızdır ve onları yaparken zorlanmazsınız. Bu nedenle de onların ne olduğunu bulmakta zorlanabilirsiniz. Büyük ihtimalle bu şeyleri çocukluğunuzdan beri yapıyorsunuz. Eşsiz doğanızın ne olduğunu anlamanızı kolaylaştıracak bazı yöntemler var ve ben size biraz bunlardan bahsedeceğim.

İlk yol, hayatınızı ve hayatta ne sevdiğinizi düşünmektir. Size doğal olarak gelen şey ne ve ne yapmaktan gerçekten keyif alıyorsunuz? Bu etkinlik her neyse size çok kolay gelir ve ne zaman yapsanız kendinizi iyi hissedersiniz. Kendinize şu soruları sorun: Ne zaman hayatınızda bir şeylerin iyi gittiğini hissettiniz ve o zamanlarda ne yapıyordunuz? Hayatınızdaki en iyi anlar nelerdir ve neden? Yaparken gerçekten iyi hissettiğiniz aktiviteleri, olayları veya durumları listelemeye başlayın.

Ardından, sizi iyi tanıyan ve güvendiğiniz insanlara – bu kişiler aileniz, kardeşleriniz, eşiniz, çocuklarınız, arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız veya terapistiniz olabilir- şu soruları sorun: Beni herkesten ayıracak bir şekilde neyi iyi yapıyorum? Diğer insanlara zor gelip de bana kolay gelen şey nedir? Beni özel ve farklı yapan şeyin ne olduğunu düşünüyorsun? Bu insanlardan aldığınız cevapları yazın. Bu alıştırma sayesinde diğerlerinin sizi nasıl gördüğünü öğrenir ve sonuçlara şaşırabilirsiniz. Ve bu sizin kendi yeteneklerinizi tanımanızı kolaylaştırır.

Önereceğim bir diğer alıştırma ise işle ilgili. Sahip olduğunuz tüm işlere bakın ve sizi o işlerde farklı yapan şeylerin ne olduğunu belirleyin. Bunlar sizin başarılarınız ve diğerlerine en fazla yararlı olduğunuz şeylerdir. Bunlar ulaştığınız özel hedefler ya da verdiğiniz destek olabilir. Bunlar sizin patronunuzun, müşterilerinizin, çalışanlarınızın ve iş arkadaşlarınızın sizde takdir ettikleri şeylerdir.

Tüm bu üç listeyi tamamladıktan sonra, listelerde ortak olan şeylerin neler olduğuna bakabilirsiniz. Hepsinde karşınıza çıkan şey nedir? Çoğu insan, kendi özel yetenekleri üzerine çok az vakit harcar ve bu onlarda memnuniyetsizliğe yol açar. Eğer özel yeteneklerinizin ne olduklarını biliyorsanız, o zaman gün ve saatlerinizi onlara göre programlamaya başlayabilirsiniz. Çoğu zaman insanların kendi yeteneklerini keşfedip hangi işi severek yapacaklarını bulmaktan çok kendilerini bir iş tanımına sokmaya çalıştıklarını görüyoruz.

Mutluluk bir amaç değil, süreçtir. Kendinizi, özel yeteneklerinizi bilmek ve dünyada nasıl fark yaratabileceğinizi keşfetmek hayatınıza olumlu yönde etki eder. Bu iç çalışmayı yapmak için zaman ayırın. Bir süre sonra kendinizi daha iyi bir hayata doğru yol alırken bulacaksınız! Hiç şüphesiz siz özel ve biriciksiniz! Asıl soru şu: SİZ bunun farkında mısınız?

Karin Volo

You Might Also Like