Finansal Zeka, Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama

Hangi seçenek sizin için uygun?

Mayıs 22, 2010

Robert KIYOSAKI & Donald TRUMP

Rich Dad’s CASHFLOW Quadrant isimli kitabımın hayatını değiştirmek isteyen birçok insana yardımcı olduğunu düşünmekteyim. Burada kitabımda kullandığım bu terminojiden örnekler vererek network marketing sisteminin avantajlarından ve bu sistemi kullanan kişilerin bazı özelliklerinden bahsetmek istiyorum…

E- Eleman ve işçi olmayı kabul edenler

S- Serbest meslek sahibi veya küçük işletme sahibi girişimciler

B- Büyük iş adamı olanlar. Donald Trump bu gruba örnek verilebilir.

I- İşletmeci veya yatırımcılar

NEDEN NETWORK MARKETİNG?

Network Marketing’i ilk duyduğumda bu sisteme karşı çıkmıştım. Fakat daha sonra düşününce bu sistemin ciddi bir fırsat olarak birçok avantajı olduğunu gördüm. Eğitim, kişisel tecrübe ve karakterin uzun vadede başarılı olmak adına çok önemli olduğunun herkes farkındadır. Network marketing sistemine baktığımızda ise; birçok network marketing firmasının kişisel gelişim anlamında motivasyon, kişisel gelişim vb eğitim programlarıyla üyelerine bireysel başarı anlamında ciddi katkılarda bulunduklarını görmekteyiz.

Okulların çoğunda verilen eğitimlerle kişilerin E veya S dilimlerinde yer alacak kadar donatıldığını görmekteyiz. Bu elbette birçok kişi için iyi olmakla birlikte aslında bu kişilerin hayatlarını harcamalarını gerektiren uzun bir süreçtir. Yine MBA programlarının çoğunun da aynı şekilde kişilere biraz daha yüksek gelirli işler elde etme imkanı sağlasa da E diliminde yer almalarına yetecek kadar vizyonel bakış açısı kazandırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kişilerin bir bölümü uluslar arası firmalarda üst kademelerde görev alsalar da B dilimine yükselemezler.

Network Marketing: Yaşamını Değiştirmek İsteyen İnsanların Sektörü

Eğer E veya S diliminde yer alıyor ve bunu değiştirmek istiyorsanız ne yapabilirsiniz? B dilimde yer almak için ne yapmalısınız? B dilimi için gerekli eğitim ve donanıma nasıl ve nereden ulaşabilirsiniz? Ben tüm bu soruların cevabının Network Marketing’de olduğuna inanıyorum, size tavsiyem kafanızda bunlara benzer sorular varsa network marketing işine başlamanızdır. Network Marketing sektörünü özellikle B diliminde yer almak isteyen ve bunun gerekli olan tutum ve yeteneklere sahip olmayı arzulayan kişilere tavsiye ediyorum.

B dilimde yer almak girişimciliğin yanı sıra mücadele azmi ve hayata karşı meydan okumayı gerektirmektedir. Ancak E ve S dilimlerinde yer almak herhangi bir yetenek gerektirmediği gibi fazla çaba ve emek de gerektirmemektedir. E ve S dilimindeki kişiler genellikle B dilimini hedeflemez ve bu dilimde yer almak onlara ütopik gelir ve bu konuda da sürekli bahaneler öne sürerler. En çok karşılaşılan cümle ise; Eğer kendi işinin sahibi, iyi gelire sahip bir girişimci olmak kolay olsaydı herkes olurdu…

B dilimde yer almak, iyi bir girişimci olmak için gereken en önemli vasıf sanırım sabırlı olmak ve azimli çalışkan bir iradeye sahip olmaktır. Çünkü herhangi bir yetenek ve çaba gerektirmeyen E ve S diliminde çok fazla insan bulunmaktadır.

Korkularımın ve utangaçlığımın üstesinden gelmeyi uzun zaman önce öğrendim tabi bu arada motivasyonumu üst safhada tutmayı, sürekli zirveye çıkmayı hedeflemeyi de öğrenmiş oldum. Network Marketing veya serbest girişimci olsun B diliminde yer almak isteyenlerin kişisel özelliklerini, tecrübe ve yeteneklerini geliştirmeleri gerekmektedir. B dilimi için gerekli en önemli yetenek ise kesinlikle liderliktir. Eğer hem kendi korku ve şüphelerinizin üstesinden gelebiliyor ve hem de başkalarının da korku ve endişelerinin üstesinden gelmesine yardımcı olabilecek yeteneğe sahipseniz sizde de B dilimi için gerekli yetenek var demektir.

Özel yetenek veya ustalık gerektiren iş alanlarında kendi işinin sahibi olan veya benzer şekilde kendi işinin sahibi olan ve S diliminde yer alan birçok insan tanımaktayım. Bu kişiler işlerini büyütmek istemelerine rağmen gerekli olan liderlik ve azme sahip olamadıklarından dolayı küçük işletme sahibi olmanın ötesine geçememektedirler. Çünkü genellikle çoğu kimse bu kişileri takip etmek istemez. Aynı şekilde çalışanları da bu kişilerin liderliklerine güvenmezler.

Forbes Dergisine göre Büyük İş adamları yani B diliminde yer alanlar 500 den fazla kişiyi çalıştıran ve idare edenlerdir. Bu tanım liderlik yeteneğinin B dilimi için neden hayati önem taşıdığını açıklamaktadır.

NETWORK MARKETİNG B DİLİMİNİNDE YER ALAN BİR İŞTİR.

B diliminde yer almak ve bu dilimdeki bir iş kurmak hiç kolay değildir. Kendinize şunları sormalısınız. Ne alacağımı biliyor muyum? Bu işte istediğim noktaya gelene kadar hayat standartların altına düşmeyi göze alabilecek miyim? Lider ve yol gösterici olmayı öğrenebilecek miyim? İçimdeki güçlü ve zengin insanı dışarı çıkarmaya hazır mıyım? Eğer bu sorulara cevabınız EVET ise hemen bir Network Marketing işine başlamalı ve bu sistemde mevcut olan eğitim programını biran önce almaya çalışmalısınız. Firmanın ürünlerine ve marketing planına odaklanınıp ve aynı zamanda kişisel gelişim ve diğer eğitim programlarını da muntazam bir şekilde takip etmeye başlamalısınız…

Network Marketing işi B diliminde yer alan bir iş modelidir çünkü bana göre bir işte veya yatırımda olması gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Bunlar;

1. Kaldıraç: Diğer insanları benim için çalışabilecekleri duruma getirebilir veya eğitebilir miyim?

2. Kontrol: Bana ait bir sistemi kurup bu sistemi muhafaza edebilir miyim?

3. Yaratıcılık: Kuracağım iş kişisel bilgi, tecrübe ve yeteneklerimi geliştirmeme ve daha iyi bir konuma gelmeme izin verecek mi?

4. Genişletme: Kuracağım iş sürekli ve sonsuz bir büyüme imkanı tanıyabilecek mi?

5. Ön Görme: Gelirim ve beklentilerim birbiriyle uyuşacak mı? Başarılı olursam gelirim sıkı çalışmam ve başarımla doğru orantılı olarak artacak mı? Önceden öngörebileceğim bir yapılanma içersine girebilecek miyim?

EKSTRA DEĞERLERİNDEN, GETİRİLERİNDEN BAZILARI

Vergiden Muaf Gelir Elde Etme:
Mevcut işinizi koruyarak part-time olarak başlayabileceğiniz network marketing işinizde vergileriniz ve her türlü yasal işlemler firmanız tarafından karşılanacağı için bunlara ekstra zaman harcamanız gerekmemektedir.

Ayrıca bu işten kısa sürede bir işçiden hatta orta kademe bir yöneticiden bile daha fazla para kazanabilirsiniz…

Aynı Fikir ve Düşüncelere Sahip, Ortak Vizyon Sahibi İnsanlarla Tanışma:
Kendi işimi kurmaya yani B diliminde yer almaya karar verip işimden ayrıldığımda E diliminde yer alan arkadaşlarımın çoğu benim bir çılgın olduğumu düşündü. Onlar benim düzenli bir iş ve düzenli gelir (maaş çeki) den neden vazgeçtiğimi anlamadılar. Ancak daha sonra başarılı olduğumda anladılar ve elbette o zaman etrafımdaki insanlarda benimle aynı fikirde olan ve B diliminde yer alan kişilerden oluşmuştu ve bu oldukça keyifli bir durum oluşturmaktadır.

Kendinize Zaman Ayırmak:
Herhangi bir dilimde yükselmek ve başarılı bir iş düzeni kurmak zaman almakta ve aynı zamanda da çaba gerektirmektedir. Eğer E diliminde iseniz şirketin üst basamaklarına tırmanmak ve iyi gelir seviyesine ulaşmak için oldukça fazla zaman ve aynı zamanda da çaba sarf etmeniz gerekmektedir, tabi bunları yapmanız bile şirketinizde yükselmeniz anlamına gelmeyecektir. Eğer S diliminde yer alıyorsanız da aynı şekilde çok fazla zaman harcamanız gerekecektir. İyi bir doktor veya avukat olabilmek için uzun yıllar okumak ve ardından da deneyim kazanmak için yıllarca çaba sarf etmek gerekmektedir. B diliminde yer almak da aynı şekilde çaba ve zaman gerektirmekte ayrıca B diliminde kendinizi işinize adamanız da gerekmektedir. Ancak başarılı olduktan sonra B diliminde diğerlerinde olduğu kadar çok çalışmanız gerekmektedir. Başarılı bir iş kurmak benim yıllarımı aldı ancak başarıyı yakaladıktan sonra ise daha az zaman harcayarak daha iyi gelir elde etmeye başladım. Böylece kendime daha fazla zaman ayırabildim. Bu noktada kendinize en az 5 yıl zaman vermeniz gerekecektir ondan sonrasında ise daha fazla boş zamanınız mutlaka olacaktır.

Network Marketing Firmaları:
İyi ve kaliteli Network Marketing firmaları başarılı olmasanız dahi sizi desteklemeye ve kendinizi geliştirmeniz için size destek olmaya devam ederler. Ancak dünyadaki diğer bütün firmalar size belli bir zaman verirler ki; bu en fazla 6 ay veya bilemediniz 1 senedir, eğer bu zaman zarfında başarılı olamazsanız işinizi kaybedersiniz yani kovulursunuz. Network marketing dünyasında firmalar kişilerin gelişimi için eğitim programları ve başarı- kariyer günleri düzenlerler ve herkese başarılı olması için imkan tanırlar. Bu firmalar her zaman en tepeye çıkmanız için size fırsat ve imkan tanırlar.

Sistemin Kaldıraç Kuvveti:
Bu sistem denenmiş ve kanıtlanmış, sağlam zemine oturtulmuş ve yıllardır da başarı ile uygulanmaktadır. Yapacağınız şey, yeniden bir sistem kurmaya çalışmak değil, halihazırda kullanılan sistem ve uygulamaları kopyalamak ve kendi işinizi bu doğrultuda oluşturmaktır.

SONUÇ

Olayları detaylı olarak inceleyip network marketing sisteminin insanları sunduğu fırsatları daha net görmeye başladığımda bu endüstrinin hayatını değiştirmek isteyen kişilere eşsiz fırsatlar sunduğunu fark ettim. En önemlisinin de genellikle network marketing işine başlamanın ve kendi network marketing işinizi kurmanın oldukça düşük bütçeli ve masrafsız olduğunu keşfetmiş olmamdır.

DONALD TRUMP’IN TAVSİYELERİ

NEDEN NETWORK MARKETİNG

Hayatta başarılı olmak için kullanılabilecek değişik araçlar vardır. Pazarlama oldukça güçlü bir araçtır ve network marketing de bu gücü arttırabilir. Ancak kendinizi motive edebilmeniz şartıyla. Firmalar ürün ve hizmet pazarlamak amacıyla son derece pahalı çoğu zamanda etkisiz reklam ve pazarlama çalışmaları içerisine girerler. Network Marketing ise oldukça basit ve bir o kadar da büyük bir iştir. Ancak sürekli iç motivasyonunuzu en üst seviyede tutmaya çalışmalı ve momentumunuzu sürekli yukarıya doğru çıkarmaya çalışmalısınız. Bunun için girişimci bir ruha, gerekli sabır ve başarılı olmak için de içinizde gerekli isteğe sahip olmanız yeterli olacaktır. Yüksek kişisel motivasyonu ve kendi kendin motive etme yeteneği olmayan kişilere Network Marketingi tavsiye etmem. Network marketing için önemli olan diğer bir noktada bu işi yapacak kişilerin sosyal iletişimi kuvvetli, sosyalleşmeyi seven kişiler olmasıdır. Ancak bu noktada şunu da belirtmekte yarar var insanoğlu sosyal bir varlıktır ve sosyalleşme de gereklidir.

Bu tıpkı vasat ve istikrarsız bir ürün için son derece etkili ve fantastik bir reklam çalışması yapmaya benzemektedir. Şunu aklınızdan çıkarmayın, eğer bir network marketing işine başlayacaksanız; firmanız, ürünleriniz ve iş fırsatları hakkında çok iyi bilgi sahibi olmanız gerekecektir bu sizin temel işiniz ve sermayeniz olacaktır. Her şeyden önce ürünlerin size ve enerjinize değer katması gerekmektedir. Yoksa enerjinizi boşa savurmuş olacaksınız. Robert Kiyosaki oldukça güzel bir şekilde network marketing işinin kişilerin rahatlığı ve yaşam standartlarının daha üst seviyelere gelmesi için network marketing işinin ideal olduğunu çok iyi özetlemektedir. Ayrıca kendinize yeterli zaman ayırmanız için de çok iyi tavsiyelerde bulunmaktadır ve oldukça güzel bir noktaya değinmektedir. Ben de liderliğin başarılı olma konusunda en önemli kriterlerden bir olduğunu düşünmekteyim. Siz de kesinlikle bu tutumu geliştirmeli ve bu konuda kendinize fırsatlar yaratmalısınız…

Önemli noktalardan bir de bu işe başlamadan önce bu işle ilgili olarak ne yapmanız gerektiği konusunda iyi bir araştırma yapmalı ve öğrenmeniz gereken her şeyi öğrenmelisiniz. Network Marketing iyi bir gelir ve boş zaman isteyen kişiler için uygun bir iş olduğunu kanıtlamıştır. Başarı için birkaç dikkat çekici nokta vardır. O da doğru ve sıkı çalışma ile birlikte doğru ürünlerin kombinasyonudur ki bu size çabalarınız doğrultusunda başarıyı ve başarınızla birlikte kazancı getirecektir. Elbette her şey para kazanma ve başarılı olmakla ilgili değildir. Maddi ve manevi birçok konu olmasına rağmen burada değindiğimiz şey başarının bir sır olmadığı ve özellikle network marketing ile bunun mümkün olabileceğidir.

Birçok insan araştırma şirketlerinde kullanılan bir tür reklam ve araştırma metodu olan Focus Gruplarla ilgili bir şeyler duymuştur. Bu firmalarda focus gruplara piyasaya yeni çıkmış veya araştırma konusu olan ürünle ilgili sorular sorulur ve bu ürünlerden hoşlanıp hoşlanmadıkları nedenleri ile birlikte araştırılır. Bu araştırmaları araştırdığınızda oldukça çarpıcı ve bir o kadar da basit bir şeyle karşılaşırsınız. Ürün aynı olmakla birlikte bazı insanlar bu üründen hoşlanırken bazıları hoşlanmadığını belirtmektedir. Bu da sizin hoşlandığınız bir şeyin herkesin hoşlanacağı bir şey anlamına gelmeyeceğini bize kanıtlamaktadır.

Son olarak network marketing ile ilgili olarak tavsiye edeceğim şey; ürünlerinizle ilgili gerekli araştırmayı yapar ve çok iyi öğrenir, ayrıca gerekli gayreti gösterirseniz ciddi avantajlar elde edeceğinizi bilmenizi isterim…

You Might Also Like