Başarı

Nasıl düşünürsen, öyle yaşarsın!

Ekim 15, 2010

Nasıl düşünürsen öyle yaşarsın. Eylemlerimize, içgüdülerimiz ya da düşüncelerimiz yön verir.

Düşünmek insanı insan yapan en önemli özelliktir. Düşüncelerimiz bizim yaşantımızı belirler ve şekillendirir. Şirketler de ise büyük çoğunlukla günlük verilen görevi yaparsınız, birileri sizin adınıza düşünür ve karar verir, size de uygulamak kalır. Peki, biz iş yaparken düşünmeden mi yaparız? Evet, genellikle sorumluluk aldığınız için size verilen vazifeden başka şey yapmazsınız, böylece bugün diğer günden farklı olmadan geçer. O zaman bir sorun da beraberinde gelmiş oluyor, o da yaşantımızın çok sade ve sıkıcı geçmesidir.

Eğer işinize siz bir şeyler katmazsanız seyirci gibi olur yaşamınız çekilmez bir hal almaya başlar. Bunlar sizi başarısızlığa kadar itebilir. Hayattan soyutlamaya ve daha kötüsü stresin oluşumuna sebep verir. Kendinizi mutlu hissetmek istiyorsanız mutlaka aktif olun, şirket içerisinde verilen görevinizi daha nasıl iyi yaparım diye düşünün. Amiriniz belki size sadece verilen görevi yap dese de siz kendinizi yetiştirin konuyla ilgili yorumlar getirin, ancak o zaman zihniniz dar alandan kurtulur ve düşünme gücünüz artar.

Şuan da kendinizi nerede görüyorsunuz ve ilerde kendinizi nerede görmek istiyorsunuz? Çok sıradan biri olabilirsiniz ya da çok iyi yerlerde yöneticilik pozisyonunda olabilirsiniz, her ikisi içinde hedef mutlaka daha iyisi olmaktır. Düşünceleriniz sizi harekete geçirecek, duygularınız ise sizi tetikleyecektir.

Çok başarılı biri olduğunuzu düşünün sizde oluşan mutluluk sizin düşüncelerinizi harekete geçirecek ve daha başarılı olmak için uğraşacaksınız. Ya da tam tersi çok başarısız olduğunuzu düşünün oluşacak hırs ve istekleriniz sizi tetikleyecek başarmak için uğraşacaksınız. Eğer çok çabuk pes edenlerdenseniz o zaman sizin düşünceniz sadece bunalımdan ibaret olur. Özgüven eksikliğinin belirtisidir. Bazı insanlar görürsünüz çok şey bilmese de kendinden o kadar emin şekilde konuşur ki sanırsınız o konunun uzmanıdır. Ya da çok güzel olmasa da kendini çok güzel bir bayan sanan kızları düşünün. Bu kişiler kendilerini görmek istedikleri kalıba koydukları için düşündükleri gibi yaşıyorlar. Tabi kendinizi veya başkasını kandırın istemiyorum ama siz de kendinizi nerede görmek istiyorsanız onun çabasını verin ve kendinizi öyle görmeye başlayın.

Duygular yaşantımızın en önemli anahtarı, düşüncelerimiz de duygularımızın kapısıdır.

Kaynak

You Might Also Like