Başarı

Öğretilmiş Çaresizlik

Şubat 3, 2010

Bir kafese 5 maymun koyarlar. Ortaya bir merdiven kurarlar. Kafesin tepesine de ip ile muzları asarlar. Herhangi bir maymun merdivenleri çıkarak muzlara ulaşmak istediğinde, dışarıdan üzerine soğuk su sıkarlar.

SADECE MERDİVENLERİ ÇIKMAYA ÇALIŞAN MAYMUN DEĞİL, DİĞERLERİ DE BU SOĞUK SUDAN NASİBİNİ ALIR!

Tüm maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam ıslanırlar. Bir süre sonra muzlara doğru hareketlenen maymun diğerleri tarafından engellenmeye başlanır!

Sonra maymunlardan biri dışarı alınıp, yerine yeni bir maymun (adı A olsun) konulur. A’nın ilk yaptığı iş, muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur; fakat diğer 4 maymun buna izin vermez ve yeni maymunu döverler!

Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla (adı B olsun) değiştirilir. B de merdivene yaptığı ilk atakta dayak yer. Bu ikinci yeni maymunu (B) en şiddetli ve istekli döven, sonradan kafese giren ilk yeni maymun A’dır!!!

Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir! En yeni gelen maymun (adı C olsun) da ilk atağında cezalandırılır. Diğer 4 maymundan ikisinin (sonradan gelen A ve B), en yeni gelen maymunu (C) NİYE DÖVDÜKLERİ KONUSUNDA HİÇBİR FİKİRLERİ YOKTUR! Yine de şiddetle döverler!

Son olarak en başta ıslanan maymunların dördüncüsü ve beşincisi de yenileriyle (D ve E) değiştirilir! Tepelerinde bir salkım muz asılı olduğu halde artık hiçbiri merdivene yaklaşmamaktadır!

Neden mi?

Çünkü burada işler böyle gelmiştir ve böyle gitmelidir!

Bu olay size çok iyi tanıdığınız bir ülkeyi, şirketi, aileyi ya da arkadaşları hatırlattı mı?

Tipik bir “öğretilmiş çaresizlik” durumu ile karşı karşıyayız! Maymunlar çaresizliği öğrendi ve kendisinden sonra gelenlere zorla “öğrettiler”!

Maymunlar; “birlik ve beraberlik içinde başarısız olmanın” iki kutsal şartını yerine getirdiler!

DÜŞÜNDÜKLERİNİ BİRBİRLERİNE YAPTIRMADILAR VE YAPTIKLARI ÜZERİNDE DÜŞÜNMEDİLER!

Size de bir şeyler çağrıştırdı mı? 🙂

Unutmayın ÇARESİZ değilsiniz ÇARE SİZ siniz.

You Might Also Like