Başarı

Vücut dilini iyi kullanmak

Mayıs 24, 2010

Öncelikle yapmanız gereken kendi vücut dilinizi keşfetmek. Nasıl oturuyorsunuz, konuşuyorsunuz, çeşitli duygu hallerinde nasıl davranıyorsunuz gibi. Önce bir süreliğine bunları izleyin. Hatta bunu ayna karşısında yapabilirsiniz.

Daha sonra gözlerinizi kapayarak kendinizi nasıl rahat, açık ve güvenli hissedecek şekilde konuşacağınızı ya da oturacağınızı canlandırmaya çalışın. Sonra bunu deneyin.

Eğer iyi vücut dili olduğuna inandığınız birileri var ise(siyasetçi, sanatçı vb.) onları iyice izlemelisiniz.

Takındığınız tavırlar zaman zaman size yanlış yaptığınızı düşündürebilir ama hata yapmadan öğrenemezsiniz. Ya da çok gülümsüyorsanız kendiniz daha mutlu hissetmeye başlarsınız. Dik durursanız kendinizi daha enerjik ve kontrollü hissedersiniz. Eğer hareketlerinizi yavaşlatırsanız daha sakinleşirsiniz.

Şimdi gelelim önerilere;

1. Bacak bacak üstüne atmayın ve kollarınızı kavuşturmayın – Kolları kavuşturmak savunma anlamına gelir. Anı şey bacaklar içinde geçerli. Her ikisini de açık tutun.

2. Göz kontağını kaybetmeyin ama dik dik, boş boş bakmayın – Birden fazla insanla konuşurken hemen hemen hepsi ile göz kontağı kurarak dinlediğinizi gösterin. Uzun süreli bakmak ise karşı tarafı sinirlendirebilir. Hiç göz kontağı kurmamak ise güven vermez.

3. Mesafe bırakın – Konuştuğunuz kişi ile aranızda makul bir mesafe olmalıdır. Çok yakın ya da uzak olmamalıdır. Ayrıca oturduğunuz ya da durduğunuz yerde sıkışık olmamalısınız.

4. Omuzları gevşetin – Eğer gerilim varsa ilk önce omuzlarınıza yansır. Biraz yukarı kaldırıp daire şeklinde çevirerek rahatlamaya çalışın.

5. Başınızı sallayın – Bu sizin karşınızdakini dinlediğinizi gösterir. Ama emme basma tulumba gibi değil.

6. Kambur durmayın – Sadece dik durmaya çalışın

7. Biraz öne eğilin – Sadece size söylenen bir şeye ilginizi göstermek için biraz öne eğilebilirsiniz, ama çok değil. Emin olduğunuzu göstermek için biraz geri çekilebilirsiniz. Çok eğilirseniz talepkar ve baskıcı bir tavır çizer, çok geri çekilirseniz kibirli bir resim çizersiniz.

8. Gülümsemek ve Gülmek – Rahatlayın ve çok ciddi olmayın. Komik bir şey duyduğunuzda gülümseyin ya da gülün. Eğer pozitif bir insansanız diğerlerinin dinlemeyi isteyeceği birisiniz demektir. Ama kendi espirinize kahkahalarla gülmeyin. Birini birisi ile tanıştırırken gülümsemek iyidir ama uzun süreli gülümsemek ciddi olmadığınız anlamına gelebilir.

Vücut dilinizi değiştirmek ve yönetebilmek elinizdedir. Yıllarca oturmuş alışkanlıklarınız belki bir iki günde değişmeyecektir ama siz kararlı olursanız ve aşağıdaki önerileri okuyup, uygulamaya çalışırsanız olumlu gelişmeler sağlayabilirsiniz.

Sadece bir bakışın bile yettiği durumları yaşamışsınızdır? Sadece duruşuyla, tavrıyla ve bakışlarıyla sizi olumlu ya da olumsuz etkileyen insanlar olduysa sizde başkalarında istediğiniz etkiyi bırakmak istemez misiniz? Eğer cevabınız evet ise okumaya devam…

9. Yüzünüze dokunmayın – Bu sinirli olduğunuzu gösterir ve diğerlerinin dikkatini dağıtır.

10. Kafanızı dik tutun – Yere bakmayın çünkü bu kendinizi güvensiz hissettiğinizi ve belki konudan koptuğunuzu gösterir.

11. Biraz yavaşlayın – Yavaş yürümek sizi daha sakin göstereceği gibi daha az stresli olarakta gösterir. Birisi size seslendiğinde birden ona dönmeyin yavaşça dönün.

12. Kıpırdanmayın – Masaya parmakları vutrmak ya da ayağınızı titretmek gibi huzursuz hareketleri yapmayın. Bu hem sizi sinirli gösterir hem de dikkatleri dağıtır.

13. Ellerinizi iyi kullanın – Ellerinizi anlatmak istediğiniz şeyi aifade ederken kullanın. Çok fazla ellerinizi kullanmak dikkati başka yere çeker dikkat edin.

14. İçeceği kenara çekin – Çayınızı ya da kahvenizi konuştuğunuz kişiyle aranıza değil yanınıza ve mümkün olduğunca göz hizasının altına alın.

15. Dik durmak ve oturmak – Omurganızı hayal ederek kafanızdan itibaren belinize kadar iyi bir duruş sergilemeniz önemlidir.

16. Ayna – Eğer sadece iki kişi arasında iyi bir sohbet dönüyorsa bir süre sonra bu kişiler birbirlerini bilinçsizce taklit etmeye başlarlar. Yani karşınızdakinin vücut dilini sizde taklit etmeye başlarsınız. Bu noktada siz bu durumunda farkında biri olarak durumu kontrolünüz altında tutabilirsiniz.

17. İyi bir tavır sergilemek – Pozitif, açık ve rahat bir tavır sergilemelisiniz. Nasıl hissettiğiniz ya da tavrınız vücut diliniz ile dışarıya açılır.

Yazının Orjinali İçin

You Might Also Like