Finansal Zeka

Finansal Zeka

Mayıs 13, 2010

New York’ta bir bankanın  önünde duran son model Rolls Royce otomobilden inen adam, hızlı adımlarla bankaya girdi ve önüne çıkan ilk görevliye, bireysel kredi için başvuruda  bulunmak istediğini söyledi. Görevli onu, müşteri temsilcisine götürdü.
Adam,  çok acele bir is için Avrupa’ya gitmek zorunda olduğunu ve bu nedenle bir hafta vadeli beş bin dolar krediye gereksinim duyduğunu  söyledi. Müşteri temsilcisi  kısa bir araştırma yaptıktan sonra. “Ticari ve
mali sicilinizi inceledik. Bu  krediyi almanız için bir engeliniz yok” dedi ve ekledi: Fakat bir konuyu  belirtmeliyiz. Bizim bankamızla daha önce hiç çalışmamışsınız. Banka olarak sizi  resmen tanımıyoruz. Bu nedenle, söz konusu krediyi verebilmemiz için  karşılığında sizden bir teminat almak zorundayız”.

Adam cebinden Rolls Royce’un  anahtarını çıkardı, bankanın müşteri temsilcisine uzattı: “Çok acelem var, uçağa  yetişeceğim.” dedi. “kapıdaki Rolls Royce’ umu teminat olarak alabilirsiniz”.

Kredi işlemleri çok hızlı bir bicimde tamamlandı. Banka Rolls Royce  otomobili bankanın garajına çektiler, adama da beş bin
dolar krediyi verdiler.

Müşteri temsilcisi, kişisel merakını gidermek için bir hafta boyunca özel bir  araştırma yaptı ve bankalarının bu yeni müşterisinin çok büyük bir is adamı ve  çok büyük bir servet sahibi olduğunu öğrendi.

Bir hafta sonra adam yeniden  gelip, borcunun anaparası beş bin dolarla, bir haftalık faizi dokuz bucuk doları  ödedikten sonra, müşteri temsilcisi bir turlu yenemediği merakının dürtüsüyle  sordu:
“Sizin, çok büyük bir is adamı ve çok büyük bir servetin sahibi  olduğunuzu öğrendim” dedi. “Yalnızca kişisel merakımdan soruyorum.
Lütfen söyler  misiniz, sizin için çok küçük bir miktar olan beş bin dolarlık krediye neden  gereksinim duydunuz?”

Adam hafifçe gülümsedi:
“Siz de bana lütfen söyler misiniz?” dedi. “Böyle lüks bir otomobili, New York’ta hangi kapalı garaja, bir  hafta boyunca dokuz bucuk dolara bırakabilirsiniz?

Para kazanmak sadece çalışma ve hırsla olmaz, zeka da  gerekir…

You Might Also Like