Başarı, Finansal Zeka

Milyon Dolarlık Düşünce Alışkanlıkları

Ağustos 4, 2010

Milyon dolarlık düşünen kimdir?

Milyon dolarlık düşünenler, para gibi şeyler hakkında düşünürler ve ortalama insandan daha farklı bir biçimde, bilinçli ve bilinçaltı zihni kullanarak karar verirler.

İşte bir örnek! Diyelim 10 bin dolar borcunuz var. Ortalama insan, borca, onu nasıl ödeyeceğine ve ondan nasıl kurtulacağına odaklanır. Borcu ödemek için ikinci bir işe girebilir. Ne olursa olsun, odak noktası borçtur.

Diğer taraftan, milyon dolarlık düşünen biri, aynı durumda, olan bitene 180 derece farklı bir açıdan bakar. Milyon dolarlık düşünen kişi, 10 bin dolarlık borcu gördüğünde, hiç gecikmeden, 20 bin dolar kazanmak üzere bir plan yapar. Bir sorunu çözmeye ve daha fazla para kazanmak üzere strateji oluşturmaya odaklanmak, borcun olumsuzluğuna odaklanmaktan çok daha ilgi çekici, merak uyandırıcı ve sonuç olarak daha kazançlıdır.

Hemen şimdi, zihninizin ve düşüncelerinizin nasıl çalıştığını anlamak üzere bir seçim yapın. Bizi en büyük hayallerimizi gerçekleştirmekten alıkoyan bilinçaltı zihnin ve inanç sistemlerinin keşfi, çok ilginç bir çalışmadır; başarılı olmak isteyen herkesin zaman ve emek harcamasına değer bir konudur.

Önce, inanç sistemlerinize bir bakın; bilirsiniz, herkesin hakkında konuştuğu ama asla gerçekten derinine inmediği inançlar… Şu tür düşünceleriniz var mı?

“Yeterince iyi değilim.”

“Para ağaçta yetişmiyor.”

“Ele alınacak fazla birşey yok.”

Bunlar bilinçli zihne sızan inançlardır; insanların, verdiği zararın farkında olmadan sıkı sıkıya bağlandıkları inançlar… Elbette, kendine engel koyan bu düşüncelerin hiçbiri doğru değildir; ama, siz onları düşünürken çok gerçek görünürler.

Beyin ve bu inançların nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinmek önemlidir. Özellikle beynin düşündüğümüz koşul ya da durumları -kötü olanları bile- tam olarak nasıl yaratabildiğini bilmek gerekir.

Bilinçaltı zihin, bütün beyin sisteminin bir altkümesidir. Beyinde kontrolü sağlamanın üç yolu vardır. Birincisi bilinçsiz zihindir. Bu, nefes almak gibi şeyleri kontrol eder. Bir sonraki bilinçli zihindir. Bu, beyninizin bu sayfadaki sözcükleri işleme sokmak, düşünceleri düşünmek, meditasyon yapmak, bilgiyi yaratmak ve sınıflandırmak için kullandığınız parçasıdır. Bu, beyninizin bilgi ve rasgele düşünce parçacıkları, şarkılar ve paragraflar ile meşgul olan, tıkanan ve dolan parçasıdır. Size kendiniz hakkında harika ya da acı veren şeyler söyleyen, omzunuzdaki o minik canavar ya da melektir.

Sonuncusu, bilinçaltı zihindir. Bilinçaltı zihin, bir fabrika gibidir; bilinçli zihninizin ona verdiği düşünceleri işler. Bir düşüncenin üretken olduğu ve size iyi yönde hizmet ettiği ya da sizi kırıp ağlattığı kararını verdirecek kontrol ya da ayırt etme yeteneklerine sahip değildir. Herhalükarda işe koyulur ve ona gönderdiğiniz düşünceleri uygular.

Yapabiliyorsanız, bilinçaltı zihni, düşüncelerinizin uygulandığından emin olmak için debelenen bir grup küçük işçi olarak gözünüzde canlandırın. Kendinize “Bu zor iş” dediğinizde, bilinçaltı işe koyularak düşüncelerinizin uygulanmasını ve sonucun “Bu zor” olmasını sağlar. Bilinçaltı zihnin iyi ile kötü arasında bir çizgisi yoktur; mantıksal sonuca varmak için çalışır. Bu, onun düşünceleri gerçeğe dönüştürme yetisidir.

Bilinçaltı zihin, “Yapamam” gibi şeyleri anlamaz ve istediğiniz şey ile istemediğiniz şey arasındaki farkı algılayamaz. Zihninizdeki bir resim gibi, yalnızca nihai sonucu görür ve nihai sonuca ulaşmak için çalışır. Bilinçaltı zihin, esasen yaşamınızda olup bitenlerle ilgilenir; istediğiniz şeyi anlatmak için kullandığınız resimlere, sözcüklere ve dile dayanır.

Buradaki fikir, olumsuz bilinçaltı inançları kırmaktır. Tam da bunu yapmanızı sağlayacak bir süreç vardır. Şöyle ki:

Önce düşünün. Hangi inançlar sizi durduruyor? Kendinizi başarıya layık görmüyor musunuz? Kendinizi yeterince akıllı bulmuyor musunuz? Yeterince şanslı olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Sizi durduran düşünceye/düşüncelere inanmaya sizi iten ilk ne oldu?

Diyelim, dar gelirli bir ailede büyüdünüz. Her şeyin size karşı olduğuna inanarak büyüdünüz. Ne kadar çok çalışırsanız çalışın, evrenin sizi hep yokluk içinde bırakmak üzere kurgulandığına inanıyorsunuz. Ve çalışma alışkanlıklarınızla kendinizi sabote etmeyi sürdürüyorsunuz. Bu, bilinçaltı zihninizin sizi başarılı, böylece asla önemli bir başarı kazanamamış olan ailenize karşı sadakatsiz olmaktan alıkoymasının bir yoludur.

Şimdi gözlerinizi kapayın. Derin nefes alın ve rahatlayın. Çok güzel ve güvenli bir yerde olduğunuzu hayal edin; kendinizi tamamen huzurlu ve rahat hissettiğiniz bir yerde…

Şimdi, ebeveyninizi gözlerinizin önüne getirin ve onları yanınıza oturtun. Bunu yaptıktan sonra şunları söyleyin: “Anne baba, en çılgın düşlerimin ötesine geçerek başarılı olma fırsatı yakaladım. Size sadık kalma vaadimden vazgeçiyorum ve bu vaadi daha fazla sürdürmek istemiyorum. Kişisel, profesyonel ve finansal hayatımda çok başarılı olmayı seçiyorum. Sizi çok seviyorum ve size her halinizle saygı duyuyorum ve beni bu seçimimde desteklemenizi istiyorum.”

Hayalinizde, ebeveyninizin gülümsediğini ve sizi rahatlatıp cesaretlendirmek üzere şu sözleri söylediğini görün: “Tatlım, sakın bizim izimizden gitme. Hayal ettiğin her şeye sahip olmanı istiyoruz. Biz de seni seviyoruz ve kararlarını destekliyoruz.”

Şimdi, birdenbire kendinizi daha hafif ve özgür hissetmiyor musunuz? Gözlerinizi yavaşça açın. Bu yeni aracı kendi iyiliğiniz hakkında endişe duyduğunuz her an kullanabileceğinizi bilin.

Bilinçli zihninize dadanabilecek “Yeterince iyi değilim” türü inançlar sıkı takip altına alınmalıdır. “Yeterince iyi değilim” kısmına inanmak kolay olabilir; ama bu nereden kaynaklanmaktadır? Bu inancı size biri vermiştir!

Bunun sizin değil bir başkasının inancı olduğunu (ve tam olarak doğru olmadığını!) bir kez anladığınızda, ondan kurtulmaya başlayabilirsiniz. Yukarıda size verilen aracı kullanarak kendinizle bir meditasyon seansı yapın ve “Daha iyisini yapabilirim” inancını taşıyan zihinsel dosyayı ortadan kaldırın. Bunun yerine, “Her şeyi ilk seferinde iyi yapıyorum” inancını taşıyan zihinsel dosyayı koyun. Bu, düşünce şeklinizde büyük fark yaratacaktır.

Sonra devam edin, sahip olduğunuz ve sizi engelleyen onlarca inanca yakından bakın. Bunları birer birer yaşamınızdan, sözcük dağarcığınızdan ve bilinçli düşüncelerinizden çıkarın. İnaçlarınızı su yüzüne çıkardığınızda ve kaynağına karar verdiğinizde, olmak istediğiniz başarılı kişiye doğru evrimleşmeniz için atmanız gereken bir sonraki adım bu inançlardan kurtulmaktır.

Yazar: Stephanie Frank

Kaynak: Marjinal

You Might Also Like